Fokus projekta je na uvjetima rada u Hrvatskoj i praksama poslodavaca te korištenju fleksibilnih radnih aranžmana i organiziranju radnog vremena u svrhu: 

  • poboljšanja ravnoteže privatnih i osobnih obaveza,
  • razvijanja poslovnih praksi i organizacijske kulture kompanija ,
  • postizanja rodne ravnopravnosti u svijetu rada.  

Ova tematika posebno je izražena kod roditelja i žena čemu idu u prilog i podaci EIGE-a prema kojima su za vrijeme pandemije mogućnost rada od kuće više koristile osobe s djecom, posebno samohrani roditelji. Fleksibilni način rada te usklađivanje privatnog i poslovnog života sada je definirano i Europskim stupom socijalnih prava te strategijom rodne ravnopravnosti. 

Na nacionalnoj razini Direktive su transponirane u hrvatsko zakonodavstvo, izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama kojim je uvedeno pravo na očinski dopust i povećane naknade. Izmjene su uvedene i u Zakon o radu, putem kojih je roditeljima s djecom do 8. godine života i pružateljima/cama skrbi, omogućeno da privremeno rade od kuće temeljem dogovora s poslodavcem kao i da od poslodavca zatraže prilagodbu rasporeda radnog vremena i smanjenje broja radnih sati zbog obaveza skrbi. Zakon je također uveo neplaćeni dopust od 5 radnih dana godišnje za pružanje osobne skrbi članu obitelji/kućanstva zbog ozbiljnog zdravstvenog razloga.

U sklopu projekta, u suradnji s portalom Moj posao  provodimo anketu  s ciljem utvrđivanja  stavova, potreba i poteškoća s kojima se radnice i radnici susreću prilikom  korištenja fleksibilnih radnih aranžmana a želimo ispitati što oni vide kao dostupne oblike radnih aranžmana kao i pozitivne i negativne posljedice korštenja istih. 

Rezultate ćemo korisiti u svrhu zagovaračkih aktivnosti kao i edukacijskih sadržaja u sklopu programa "Rodna ravnopravnost u svijetu rada".