Glavni cilj programa je informiranje, osvještavanje i edukacija građana/ki o temama spolne i rodne ravnopravnosti, društvene pravednosti i socijalne uključenosti u javnom i medijskom prostoru.

Glavne aktivnosti programa povezane su s djelovanjem portala Libela.org koji o navedenim temama progovara analitički iz rodne i feminističke perspektive te provjerava točnost informacija/tvrdnji/izjava izrečenih u javnom prostoru, a koje se odnose na područje rodne ravnopravnosti. Aktivnosti programa uključuju analize i istraživanja o rodnim dezinformacijama i narativima u javnom i medijskom prostoru, koje se provode u suradnji s akademskom zajednicom, te edukacije usmjerene na rodnu ravnopravnost i medije. Osvještavanje građana/ki kroz analitički utemeljeno informiranje i edukaciju o dezinformacijama, rodnoj (ne)ravnopravnosti i stereotipima u javnom i medijskom prostoru provodimo s ciljem jačanja medijske pismenosti i otpornosti društva na rodne dezinformacije, suzbijanja spolne i rodne diskriminacije te posljedično izgradnje uključivog i ravnopravnog društva.

LIBELA 

Neprofitni portal LIBELA.org posvećen je praćenju realiteta i kritičkom propitivanju demokratskih i socijalnih praksi iz rodne perspektive, s naglaskom na povećanje vidljivosti društvenog, političkog i kulturnog angažmana marginaliziranih društvenih skupina. Libela.org otvara nove teme i prakse, zagovarajući ljudska prava s naglaskom na zanemarena socijalna prava, dekonstruira rodne stereotipe i seksizam te promiče građanski aktivizam i društvenu promjenu. Portal djeluje od 2009. godine i piše o temama koje su često senzacionalistički obrađene u dominantnim medijima kao što su obiteljsko nasilje, prava žena, seksualna i reproduktivna prava, seksizam, LGBT+ teme, radnička prava, migracije i sl. Uz navedene teme, od 2024. godine Libela.org u rubrici GenderFacts provjerava točnost informacija koje se odnose na područje rodne ravnopravnosti te je jedini portal takve vrste u Hrvatskoj.

ISTRAŽIVANJA I ANALIZE

U suradnji s akademskom zajednicom provodimo analize i istraživanja o rodnim aspektima informacijskog poremećaja, rodnim dezinformacijama u javnom i medijskom prostoru, glavnim metama dezinformacija i dezinformacijskim akterima te rodno dezinformacijskim narativima u okviru izbornih kampanja. Sažete rezultate i glavne zaključke provedenih analiza i istraživanja objavljujemo na portalu Libela.org.

EDUKACIJE

U okviru programa provodimo edukacije za mlade i osobe koje rade s mladima, stručnjake/inje u području rodne ravnopravnosti, novinare/ke i komunikacijske stručnjake/inje te studente/ice novinarstva i komunikacijskih studija kao i za osobe koje djeluju u javnom prostoru i izloženije su dezinformacijskim narativima.

Postignuća

U sklopu programa Društveni aktivizam i politički procesi, iz kojeg je nastao program Rod, ravnopravnost i mediji, od 2003. godine intenzivno smo radile na osnaživanju žena kroz jačanje njihovih vještina i znanja za vodeće uloge u društvu, te time ostvarenja većeg sudjelovanja žena u procesima odlučivanja i unaprjeđenja rodne ravnopravnosti. Program edukacije "Žene i vođenje", osposobio je šest generacija polaznica koje dolaze iz političkih stranaka, poslovnog sektora, udruga i medija s ciljem osnaživanja i dodatnog poticaja na aktivno sudjelovanje u društvenom i političkom životu. Program "Žene i vođenje" koji su razvile CESI uključen je kao primjer dobre prakse u studiju o Aktivnom građanstvu koju je izradio Directorate General Education and Culture of the EU. Program "Žene i vođenje" 2011. godine prilagođen je ženama s oštećenjem vida te ga je pohađala prva grupa žena aktivnih u organizacijama slijepih. Koliko je nekima od žena značio ovaj vid rada govori izjava jedne od sudionica nakon seminara: "Zbog ovog seminara sam, nakon dvadeset godina, prvi puta sama izašla iz kuće". 

U suradnji s institucijama i drugim ženskim/feminističkim organizacijama educirale smo više od 300 članova i članica županijskih povjerenstava za provođenje rodno osviještene politike, kao i više od 200 žena aktivnih u politici i organizacijama civilnog društva koje smo osnažile za aktivno sudjelovanje u političkim procesima. Izdale smo i publikacije na temu provođenja rodno osviještene politike – “Rodna perspektiva u politici i praksi“ i “ROZA – Rodna ravnopravnost u lokalnim zajednicama“, dok je akcija Stup srama s izborom najseksističke izjave hrvatskih političara, koje provodimo prije svakih izbora, postigla široku javnu prepoznatljivost.

2009. godine pokrenut je internetski portal Libela.org kao aktivistički alat za promicanje rodne ravnopravnosti u javnosti. Kroz godine, LIBELA je otvarala nove teme i prakse, zagovarajući ljudska prava te se profilirala kao platforma za edukaciju i osnaživanje mladih novinara/ki.

Javna akcija STUP SRAMA prepoznat je na razini Europske unije od strane Europskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE) kao primjer dobre prakse u promicanju političke participacije žena. Ulična akcija Stup srama doprinijela je podizanju vidljivosti slabe zastupljenosti žena na kandidacijskim listama tijekom izborne kampanje te stavljanju ovog pitanja u fokus javnosti. Uz fizički stup srama na javnim akcijama pred izbore, na portalu Libela.org postoji virtualni stup srama na kojem se prikupljaju seksističke, homofobne i generalno diskriminirajuće izjave javnih osoba.

Izrađene su analize političke participacije žena na parlamentarnim i lokalnim izborima, analize politika i programa u području koje se odnosi na mlade i rodu ravnopravnost te priručnici za osnaživanje žena i mladih za aktivno sudjelovanje u društveno-političkim procesima koje možete naći u našoj bazi znanja.