Iako je Grad Zagreb javno je obećao uvesti sveobuhvatno seksualno obrazovanje u škole kojima je osnivač te započeti proces formiranjem stručne radne skupine koja će sastaviti kurikulum, pomaka i dalje nema. Dok gradske vlasti odugovlače, mladi ostaju prepušteni samima sebi i o seksu i seksualnosti uče putem pornografskih stranica, vjeronauka ili, nažalost najčešće, vlastitih grešaka. I u ovoj fazi kampanje fokus komunikacije bio je na izravnom zagovaranju uvođenja seksualnog obrazovanja u školski sustav radi dobivanje podrške od strane nositelja gradske vlasti. Kroz isticanje zabrinjavajućih statistika koje ukazuju na nedostatak adekvatnog obrazovanja o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, naglašena je važnost i hitnost ove teme u društvenom i obrazovnom kontekstu.
U jesen 2024, s prvim danom školske godine, CESI ponovno poziva Grad Zagreb da prestane s odgađanjem i praznim obećanjima. Diljem Zagreba osvanuli su osvježeni vizuali kampanje s provokativnim porukama koje propituju spremnost društva da mladima omogući sveobuhvatno seksualno obrazovanje i naglašavaju da je krajnje vrijeme da gradske vlasti konačno poduzmu konkretne korake za uvođenje SSE u osnovne i srednje škole. Objavljivani su postovi na društvenim mrežama, a na radio stanicama emitiran jingle. Tiskani su različiti promotivni materijali - torbe, majice, čarape, magneti, letci, blokovi s porukama kampanje.
Policy dokumenti s jasnim preporukama donositeljima odluka i izvještaji istraživanja diseminirani su različitim dionicima, uključujući zastupnike/ce u Gradskoj Skupštini te izvršnoj vlasti. Na sastanku sa zamjenicom gradonačelnika i pročelnikom za obrazovanje održanom krajem srpnja 2024. godine dobile smo konkretna obećanja gradskih vlasti o uvođenju programa zdravstvenog odgoja u zagrebačke škole, a koji će uključivati dimenzije SSE kako ih navodi UNESCO. Postavljeni su rokovi za uspostavljanje radne skupine, te eksperimentalno uvođenje programa u škole. Ponuđena nam je suradnja i redovito informiranje o napretku. Unatoč obećanjima, do kraja prvog mandata Grad Zagreb nije započeo s konkretnim radnjama uvođenja SSE.
Početkom listopada 2024. predstavnice CESI i Statusa M pozvane su na sjednicu Povjerenstva za ravnopravnost spolova Grada Zagreba kako bi predstavile rezultate istraživanja o potrebi uvođenja sveobuhvatne seksualne edukacije u zagrebačke škole te zahtjeve upućene Gradu Zagrebu. Povjerenstvo je pružilo podršku zahtjevima udruge CESI za uvođenje seksualnog obrazovanja.
CESI su partnerice portalu srednja.hr u provođenju godišnje konferencije o obrazovanju pod nazivom „Obrazovanje u pubertetu“, koja je održana 7.11.2024. u prostorima Algebra Spark Spacea i kojom se obilježava trinaest godina portala.
Predstavnica CESI, Nataša Bijelić, sudjelovala je na panelu „Treba li u pubertetu učiti o seksualnosti?” i govorila o kampanji #Zaštošutimo 3.0 za uvođenje SEE u zagrebačke škole. Na panelu je sudjelovala Tanju Jurin, klinička psihologinja, seksualna terapeutkinja i profesorica s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te Ivana Pavić Šimetin, posebna savjetnica ministra znanosti, obrazovanja i mladih i školska liječnica.
Većina mladih prvi seksualni odnos ima u srednjoškolskoj dobi. Ipak, u školi i dalje nemaju predmet koji bi bio posvećen seksualnom obrazovanju. O seksualnosti uče od vršnjaka i Interneta, a u školi samo kroz međupredmetnu temu ‘Zdravlje’. Na panelu se govorilo zašto je tome tako te tko i na koji način treba educirati mlade o seksu? Ili bismo razgovorom potaknuli češće upuštanje u spolne odnose? Jesu li mladi zaista nezreli za učenje o seksualnosti? Ili smo, kao društvo, konačno zreli za uvođenje seksualnog obrazovanja u škole.