U sklopu programa Suzbijanje nasilja nad ženama partnerice smo na projektu FORZA, udruzi SOS Rijeka.
Ciljevi projekta
Opći cilj projekta unaprijediti je sustav podrške za osobe koje su preživjele rodno uvjetovano nasilje, kroz Savjetovalište udruge SOS Rijeka za žrtve obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja te zagovaranje efikasnijeg provođenja mjere stambenog zbrinjavanja u Republici Hrvatskoj.
Specifični ciljevi su:
1) Pružanje usluga, prvenstveno psihološkog savjetovanja i primarne pravne pomoći žrtvama rodno uvjetovanog nasilja;
2) Osvještavanje relevantnih dionika i zagovaranje efikasnijeg provođenja mjere stambenog zbrinjavanja prema Zakonu o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima.
Projektne aktivnosti:
- Psihološko savjetovanje osoba koje su preživjele obiteljsko, partnersko i seksualno nasilje;
- Pružanje besplatne primarne pravne pomoći žrtvama obiteljskog, partnerskog i seksualnog nasilja;
- Podrška korisnicama u komunikaciji s institucijama, vezano uz razne aspekte rješavanja njihovog pravnog statusa;
- Informiranje korisnica o mogućnostima stambenog zbrinjavanja žrtava nasilja: stambenom zbrinjavanju prema Zakonu o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima, mjeri udaljavanja nasilnika iz doma, mogućnostima smještaja u sigurnu kuću/sklonište i drugo;
- Analiza mjere stambenog zbrinjavanja žrtava nasilja u obitelji, prema Zakonu o stambenom zbrinjavanju na potpomognutim područjima;
- Zagovaračko-osvještavalačka kampanja.
Projekt se provodi od 1. siječnja 2024. do 30. lipnja 2025. godine.
Projekt udruge SOS Rijeka naziva FORZA – feministički odgovor rodno zasnovanoj agresiji financiran je sredstvima Europske unije u okviru Programa Impact4Values. Projekt sufinancira Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske. Odobrena sredstva za provedbu iznose 54.735,02 EUR.
Financirano sredstvima Europske unije. Izneseni stavovi i mišljenja su stavovi i mišljenja autora i ne moraju se podudarati sa stavovima i mišljenjima Europske unije ili Europske izvršne agencije za obrazovanje i kulturu (EACEA). Ni Europska unija ni EACEA ne mogu se smatrati odgovornima za njih.