U okviru programa „Spol, rod i seksualna prava“ bavimo se prevencijom i suzbijanjem rodno uvjetovanog nasilja, radimo na podizanju svijesti javnosti o potrebi uklanjanja rodnih stereotipa i promjeni odnosa moći u društvu te na unaprjeđenju zaštite i promicanju seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja. Djelujemo na više razina, kroz istraživanja, edukacije, savjetovanja, medijske kampanje, analize politika i javno zagovaranje, kako bi doprinijeli promociji i ostvarenju seksualnih i reproduktivnih prava te učinkovitijoj prevenciji rodno uvjetovanog nasilja. 

Osnovni ciljevi programa su: 

1.Prevencija i  suzbijanje rodno uvjetovanog nasilja, uključujući elektroničko seksualno i nasilje u vezama mladih
2.Poticanje aktivnog sudjelovanja mladih u promicanju ljudskih prava i  rodne ravnopravnosti, te uklanjanju diskriminacije i društvene nejednakosti
3.Unaprjeđenje zaštite i promicanje seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja 
4.Utjecanje na javne politike na nacionalnoj i međunarodnoj razini, te uključivanje rodne perspektive u strategije i politike koje se bave mladima  

Programske aktivnosti uključuju kontinuiran rad na prevenciji i suzbijanju rodno uvjetovanog nasilja te podizanju svijesti javnosti o potrebi uklanjanja rodnih stereotipa i ostalih uzroka rodno uvjetovanog nasilja te unaprjeđenje zaštite i promicanje seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja. 


Redovno se provode edukacije edukatora/ica, uključujući i edukacije za vršnjačke edukatore/ice, a tokom godina uspostavljena je suradnička mreža profesorica/profesora u institucijama formalnog obrazovanja na području cijele Hrvatske koji rade s učenicima/ama.  Kroz različite aktivnosti radimo na uključivanju rodne perspektive u programe prevencije nasilja među mladima. Upozoravamo na nedostatak usluga i informacija o seksualnom i reproduktivnom zdravlju te se zalažemo za sveobuhvatnu seksualnu edukaciju u školama koja će uvažavati ljudska prava i otvaranje youth-friendly klinika i savjetovališta za mlade.

Naše web stranice SEZAM - Seksualna Edukacija ZA Mlade i Love&Respect mladima pružaju potpune i provjerene informacije o pitanjima vezanim uz seksualnost, elektroničko nasilje, nasilje u vezama i zaštitu njihovih prava te im omogućava i on line savjetovanje, a nude i priručnike/različite alate za stručnjake/inje. SEZAM sadrži podstranice Nechupedia koja se bavi elektroničkim nasiljem i SEXED online edukacijsku platformu za stručnjakinje/stručnjake koji žele u školama provoditi seksualnu edukaciju. Senzibilizaciju mladih provodimo i putem društvenih mreža:

 Nasilne veze su bezveze  

Moja stvar, moj izbor

Mogu reći neću, Instagram

Mogu reći neću, TikTok

Između ostalog, kontinuirano tematiziramo aktualne društvene probleme kroz istraživanja i izvještaje  o  pitanjima abortusa, priziva savjesti u reproduktivnoj medicini, o seksualnim i reproduktivnim pravima u kontekstu neokonzervativnih napada, te muškaraca i rodne ravnopravnosti. 

Također,  pratimo donošenje politika i strategija na nacionalnoj, međunarodnoj i regionalnoj razini koje se tiču pitanja rodnih stereotipa u obrazovanju, reproduktivnih i seksualnih prava te sudjelujemo u javnim raspravama, izradi preporuka, izvještaja u sjeni, događanjima i informiranju javnosti. 

Priznanja i nagrade 

Projekt Šutnja nije zlato, koji je za cilj imao prevenciju rodno uvjetovanog nasilja, a realiziran u suradnji s udrugom O.M.G., dobio je međunarodnu nagradu ERSTE banke  za društvenu integraciju 2009. godine u Bukureštu te je izabran kao jedan od primjera dobre prakse rada na prevenciji obiteljskog nasilja u Europskoj uniji. Također, Europski institut za rodnu ravnopravnost (EIGE) proglasio je projekt Šutnja nije zlato kao primjer dobre prakse u radu na prevenciji rodno-uvjetovanog nasilja.

Internetska stranica SEZAM je 2002. godine na festivalu „Mediji i zdravlje“ proglašena najboljom stranicom koja pruža mladima točne i jasne informacije o seksualnosti i odnosima među spolovima. Nagradu je dodijelila Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“ i Ministarstvo zdravstva. 
Kampanja koja zahtijeva dostupan, besplatan i siguran pobačaj #ZAŠTOŠUTIMO dobila je brončanu medalju na natjecanju IdejaX 2021. godine u kategoriji Društvene akcije.

Postignuća 

CESI je prva udruga na području RH, i među prvima u regiji, koja se sustavno bavila senzibiliziranjem mladih za pitanja roda i spola te prevencijom nasilja u adolescentskim vezama.  Od 2000. godine kontinuirano radimo na pitanjima rodne ravnopravnosti u obrazovanju i prevenciji nasilja u vezama kroz istraživanja, edukacije, savjetovanja, medijske kampanje, analize politika i javno zagovaranje.

Koristeći vlastita iskustva, znanja i rezultate istraživanja, osmislile/i smo programe obrazovanja mladih i edukacije edukatora/ica te izdali/e brojne priručnike za nastavnike/ce i vršnjačke edukatore/ice, koji se koriste u Hrvatskoj, ali i u regiji (BiH, Srbija, Makedonija, Crna Gora i Bugarska).

U području nasilja u vezama mladih provele smo više nacionalnih istraživanja, a rezultati su korišteni za kreiranje preventivnih programa i u medijskim kampanjama (Imaš 100% pravo na na nenasilje; Šutnja nije zlato; Nasilne veze su bezveze). U radu s mladima na prevenciji nasilja u vezama koristile smo različite kreativne metode gdje su mladi bili angažirani na kreiranju video spotova, kratkih filmova, kazališnih predstava, stripova i glazbe. Osmišljen je i program rada s mladima na prevenciji nasilja u vezama mladih koristeći audio vizualne medije i glazbu.
S Odsjekom za psihologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu razvile smo i evaluirale edukacijski program prevencije rodno utemeljenog nasilja u školskom okružju za studente/ice i nastavnike/ice. 

Provedeno je istraživanje "Muškarci i rodna ravnopravnost", prvo istraživanje o stavovima/ponašanjima muškaraca u Hrvatskoj koji se tiču rodne ravnopravnosti, u sklopu međunarodnog istraživanja IMAGES. Rezultati su predstavljali osnovu za oblikovanje javnih politika i programa koji mogu doprinijeti ostvarenju rodne ravnopravnosti.

Razvijene su i korištene strategije djelovanja za promicanje seksualnih i reproduktivnih prava i zdravlja, posebno prava na izbor. Strategije su objavljene u priručniku, a provedena je kampanja #ZAŠTOŠUTIMO kojom je tražen dostupan, besplatan i siguran abortus. 

Osmišljen je, proveden i evaluiran Eksperimentalan program rodne/seksualne edukacije za učenike i učenice srednjih škola u RH. Kampanje SEX na EX!, provedene u suradnji s mladima, upozoravale su na nedostatak informacija o seksualnosti u obrazovnom sustavu i zahtijevale uvođenje seksualne edukacije u škole i otvaranje youth-friendly savjetovališta i klinika. 
Također, kampanja #ZAŠTOŠUTIMO 2.0 isticala je potrebu i važnost uvođenja seksualne edukacije u obrazovni sustav, dok je #ZAŠTOŠUTIMO 3.0 zahtijevala uvođenje sveobuhvatne seksualne edukacije u zagrebačke škole.

Tokom godina, za naš rad dobile smo podršku Pravobraniteljice za djecu, Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova, relevantnih ministarstava i vladinih ureda, saborskih odbora koji se bave pitanjima djece i mladih te ravnopravnosti spolova.