U okviru programa "Rodna ravnopravnost u svijetu rada" zagovaramo socijalno pravedno društvo u kojem svi ljudi imaju jednaka prava i jednake mogućnosti ravnopravnog sudjelovanja u svim aspektima društvenog, političkog, kulturnog i gospodarskog života.
U okviru programa posebno se bavimo uvjetima rada a posebno temama jednakosti plaća, usklađivanja privatnog i poslovnog života, fleksibilnim radnim aranžmanima, i dobrobiti na radnom mjestu, i suzbijanjem diskriminatornih praksi u svijetu rada.
S ciljem postizanja rodne ravnopravnosti u svijetu rada radimo na:
- poboljšanju radnih prava žena,
- unapređenju uvjeta rada u svrhu dobrobiti žena,
- zagovaranju rodno osviještenih politika i zakona za unapređenje rodne ravnopravnosti u svijetu rada,
- pružanju podrške i savjeta ženama žrtvama diskriminacije na radnom mjestu.
EDUKACIJA, INFORMIRANJE, SAVJETOVANJE
- Edukacijski programi uključuju radionice i treninge za predstavnice i predstavnike poslodavaca privatnog, javnog sektora i civilnog sektora, predstavnice i predstavnike sindikata kao i za učenice i učenike srednjih škola kako bi ih senzibilizirali o položaju žena i rodnoj ravnopravnosti u svijetu rada.
- Provodimo edukacije za poslodavce o provedbi načela ravnopravnosti spolova i zaštiti od diskriminacije na radnom mjestu.
- S ciljem pružanja podrške i edukacije provodimo radionice za dugotrajno nezaposlene žene i žene koje su u procesu samozapošljavanja.
PRAVNO SAVJETOVALIŠTE O RADNIM I SOCIJALNIM PRAVIMA TE DISKRIMINACIJI
U okviru savjetovališta pružamo besplatne pravne savjete i informacije žrtvama diskriminacije na radnom mjestu. Kao mjesto za informacije o radnim pravima i rodnoj ravnopravnosti vodimo portal RADNICA čija je svrha unaprijediti rodnu jednakost u svijetu rada kroz pružanje pravne pomoći i zaštite u području radnih i socijalnih prava kao i informirati društvo o rodnoj diskriminaciji u svijetu rada i zapošljavanja.
ISTRAŽIVANJE, ANALIZA I ZAGOVARANJE
- Praćenje provedbe EU i nacionalnih politika i zakona iz sfere radnih i socijalnih prava
- Izrada analiza i istraživanja o položaju žena u svijetu rada kao i analize zakona i politika iz rodne perspektive
- Izrada preporuka za postizanje rodne ravnopravnosti u svijetu rada
- Zagovaranje uvođenja mjera za postizanje rodne ravnopravnosti i jednakih mogućnosti
PODIZANJE SVIJESTI, INFORMIRANJE I MEDIJSKE KAMPANJE
- Podizanje svijesti o diskriminatornom položaju žena u svijetu rada kroz medijske aktivnosti i informiranje javnosti
- Kampanje na društvenim mrežama i medijske kampanje u svrhu informiranja javnosti i zagovarčkih akcija
Postignuća
CESI je od 2007. godine razvila niz aktivnosti s ciljem kreiranja jednakih mogućnosti u svijetu rada, praćenja stanja i unapređenja položaja žena u svijetu rada i postizanja socijalne pravednosti. Naše edukacijske programe, kao i online webinare za nezaposlene žene i žene koje pokreću vlastiti posao, do sada je pohađalo preko 500 žena.
Web stranica Radnica.org o radnim i socijalnim pravima i diskriminaciji u svijetu rada je jedino online mjesto na kojem se nalaze informacije vezane uz diskriminaciju temeljem spola u svijetu rada kao i pravne postupke.
Kroz uslugu besplatnog pravnog savjetovanja iz radnih i socijalnih prava do sada je podršku dobilo preko 400 osoba.
S poslodavcima javnog i privatnog sektora radimo na osvještavanju problema rodne ravnopravnosti na radnom mjestu kroz provedbu edukacija na kojima je sudjelovalo preko 500 osoba. Također, provodimo edukacije i konzultacije za poslodavce javnog i privatnog sektora o ravnopravnosti spolova i zaštiti od uznemiravanja na radnom mjestu.
Analizirale smo zakone koji se tiču ravnopravnosti spolova te njihovu usklađenost sa zakonodavstvom EU. 2007. godine provele smo “Istraživanje o jednakim mogućnostima na tržištu rada” čiji je cilj bio utvrditi poštuje li se i u kojoj mjeri Zakon o radu i Zakon o ravnopravnosti spolova u procesu zapošljavanja, uvjeta rada, plaća, edukacije, napredovanja na radu, te prikazati individualna iskustva zaposlenika/ca, kroz njihove percepcije o “jednakim mogućnostima” na tržištu rada prvenstveno u odnosu na spol, ali i druge nezavisne varijable (vlasništvo poduzeća, obrazovanje i sl.).
2011. godine provele smo u suradnji s portalom Moj posao prvo istraživanje o poželjnom radnom okruženju i idealnim uvjetima rada iz rodne perspektive, “Gdje žene žele raditi” kojim smo obuhvatile i pitanje ravnoteže privatnog i poslovnog života i kakva bi bila 'idealna tvrtka' u kojoj bi žene željele raditi. Temeljem istraživanja razvile smo prvu virtualnu rodno osviještenu kompaniju kao self check alat za poslodavce u svrhu primjene načela ravnopravnosti spolova i nediskriminacije.
Usporedni izvještaj te Izvještaj za Hrvatsku pripremljeni su u sklopu projekta “Rodne razlike u plaćama: Nova rješenja za stari problem” a glavni cilj projekta bio je razvoj novih, inovativnih strategija za nadilaženje rodnih razlika u plaćama. Izvještaj je napravljen u suradnji sa savezima sindikata, institucijama rodne ravnopravnosti i drugih relevantnih dionika iz Belgije, Austrije, Španjolske, Njemačke i Estonije.
Istraživanje o položaju mladih na tržištu rada iz rodne perspektive provodile smo osnažujući mlade žene, polaznice naših edukacijskih aktivnosti.
U sklopu EU projekta "Jednaka prava, jednake plaće, jednake mirovine" koji smo provele u suradnji s Pravobraniteljicom za ravnopravnost spolova, Institutom za društvena istraživanja u Zagrebu, Sindikatom umirovljenika
Hrvatske i Institutom za ravnopravnost muškaraca i žena iz Belgije, kreirale smo edukacijski programa i priručnik te provele radionice za preko 200 predstavnica i predstavnika kompanija, javne vlasti, sindikata, organizacija civilnog društva te učenika i učenica srednjih škola u Splitu, Rijeci, Osijeku i Zagrebu.
U okviru EU projekta „Parents@Work: Mijenjajmo stav!“ 2021. godine provele smo ispitivanje stavova, iskustava i dojmova radnica i radnika kao i poslodavaca o diskriminaciji ili poteškoćama koje roditelji imaju na radnom mjestu ili prilikom zapošljavanja zbog toga što su roditelji ili će to postati. Nalaze istraživanja koristile smo u svrhu kreiranja edukativnog priručnika i smjernica za poslodavce.
U svrhu zagovaranja za izmjene Zakona o radu 2021. godine izradile smo Analizu Zakona o radu iz rodne perspektive s preporukama za unapređenje položaja žena u svijetu rada koje su podržale organizacije civilnog društva kao i predstavnice akademske zajednice. Izradile smo i Analizu i preporuke za unapređenje Zakona o rodiljinim i roditeljskim potporama kao i Policy brief o položaju žena u svijetu rada. U suradnji s agencijom Segnor provele smo nacionalnu kampanju Nije u redu u uredu s ciljem ukazivanja na postojeće stereotipe u svijetu rada i u svrhu zagovaranja izmjena Zakona o radu zbog čega smo kreirale i pokrenule peticijsko pitanje. Peticiju je potpisalo 20373 građanki i građana.