U okviru programa „Socijalna pravda i jednake mogućnosti“ zagovaramo socijalno pravedno društvo u kojem svi ljudi imaju jednaka prava i jednake mogućnosti ostvarivanja svojih potencijala i ravnopravnog sudjelovanja u svim aspektima društvenog, političkog, kulturnog i gospodarskog života.

Glavna područja programa su rodna jednakost na tržištu rada i rodno uvjetovano nasilje. U okviru programa posebno se bavimo temama rodnih razlika u plaćama, usklađivanja privatnog i profesionalnog života, radnim uvjetima, fleksibilnim radnim aranžmanima i suzbijanjem diskriminatornih praksi u svijetu rada. Radimo na zagovaranju rodno osviještenih politika i zakona za unapređenje rodne jednakosti u svijetu rada. Pružamo podršku i savjete ženama žrtvama rodno uvjetovanog nasilja kao i podršku žrtvama i svjedocima kaznenih djela. 

EDUKACIJA, INFORMIRANJE, SAVJETOVANJE 

  • Edukacijski programi uključuju radionice i treninge za predstavnike/ce poslodavaca iz privatnog i javnog sektora, predstavnike/ce sindikata kao i za učenike /ce srednjih škola kako bi ih senzibilizirali o položaju žena i ravnopravnosti spolova na tržištu rada.
  • Provodimo edukacije za poslodavce o provedbi načela ravnopravnosti spolova i zaštiti od diskriminacije na radnom mjestu.
  • S ciljem pružanja podrške i edukacije provodimo radionice za dugotrajno nezaposlene žene i žene koje su u procesu samozapošljavanja. 

PRAVNO SAVJETOVALIŠTE O RADNIM I SOCIJALNIM PRAVIMA TE DISKRIMINACIJI 

U okviru savjetovališta pružamo besplatne pravne savjete i informacije žrtvama diskriminacije na radnom mjestu.  Kao mjesto za informacije o radnim pravima i rodnoj ravnopravnosti vodimo portal Radnica.org čija je svrha unaprijediti rodnu jednakost u svijetu rada kroz pružanje pravne pomoći i zaštite u području radnih i socijalnih prava kao i informirati društvo o rodnoj diskriminaciji u svijetu rada i zapošljavanja. 

SOS TELEFON I SAVJETOVALIŠTE ZA ŽENE ŽRTVE NASILJA 

U okviru rada savjetovališta i linije za pomoć pružamo:

  • psihosocijalnu pomoć i podršku ženama žrtvama nasilja,
  • pravno savjetovanje i informiranje,
  • emocionalnu podršku i osnaživanje, 
  • terenske posjete ženama žrtvama nasilja.

U suradnji sa srednjim školama provodimo prevencijske radionice. Zajedno s drugim organizacijama zagovaramo postizanje najviših standarda u zaštiti žena žrtava rodno uvjetovanog nasilja. 

MREŽA ZA PODRŠKU I SURADNJU ŽRTVAMA I SVJEDOCIMA KAZNENIH DJELA  

U okviru programa pružamo podršku žrtvama i svjedocima kaznenih i prekršajnih djela. Osobe mogu dobiti: psihosocijalnu pomoć, pravnu pomoć, emocionalnu podršku, pomoć prilikom posjeta sudu ili drugim institucijama. Korisnici/e ovu uslugu mogu koristiti prije, tijekom ili nakon sudskog postupka.

ISTRAŽIVANJE, ANALIZA I ZAGOVARANJE  

  • Praćenje provedbe EU i nacionalnih politika i zakona iz sfere radnih i socijalnih prava
  • Izrada analiza i istraživanja o položaju žena u svijetu rada kao i analize zakona i politika iz rodne perspektive 
  • Izrada preporuka za postizanje rodne jednakosti 
  • Zagovaranje uvođenja mjera za postizanje rodne jednakosti i jednakih mogućnosti 

PODIZANJE SVIJESTI, INFORMIRANJE I MEDIJSKE KAMPANJE 

  • Podizanje svijesti o diskriminatornom položaju žena u svijetu rada i o rodno uvjetovanom nasilju
  • Kampanje na društvenim mrežama i medijske kampanje u svrhu informiranja javnosti i zagovaranja 

 

Postignuća

CESI je od 2007. godine kroz rad na programu Socijalna pravda i jednake mogućnosti, razvila niz aktivnosti s ciljem kreiranja jednakih mogućnosti u svijetu rada, praćenja stanja i unapređenja položaja žena u svijetu rada i postizanja socijalne pravednosti. Naše edukacijske programe, mentorstvo kao i online webinare za nezaposlene žene i žene koje pokreću vlastiti posao, do sada je pohađalo preko 500 žena.  Web stranica Radnica.org o radnim i socijalnim pravima i diskriminaciji u svijetu rada je jedino online mjesto na kojem se nalaze informacije vezane uz diskriminaciju u svijetu rada kao i pravne postupke. Kroz uslugu besplatnog pravnog savjetovanja iz radnih i socijalnih prava do sada je podršku dobilo preko 400 osoba. Sa poslodavcima javnog i privatnog sektora radimo na osvještavanju problema rodne jednakosti na radnom mjestu kao i na provedbi  edukacija o jednakosti plaća na kojima je sudjelovalo preko 200 osoba.  Također, provodimo edukacije  I konzultacije za poslodavce javnog i privatnog sektora o ravnopravnosti spolova i zaštiti od uznemiravanja na radnom mjestu.

Analizirale smo zakone koji se tiču ravnopravnosti spolova te njihovu usklađenost sa zakonodavstvom EU. 2007. godine provele smo “Istraživanje o jednakim mogućnostima na tržištu rada” čiji je cilj bio utvrditi poštuje li se i u kojoj mjeri Zakon o radu i Zakon o ravnopravnosti spolova u procesu zapošljavanja, uvjeta rada, plaća, edukacije, napredovanja na radu, te prikazati  individualna iskustva zaposlenika/ca, kroz njihove  percepcije o “jednakim mogućnostima” na tržištu rada  prvenstveno u odnosu na spol, ali i druge nezavisne varijable (vlasništvo poduzeća, obrazovanje i sl.).

2011. godine provele smo u suradnji s portalom Moj posao prvo istraživanje o poželjnom radnom okruženju i idealnim uvjetima rada iz rodne perspektive, “Gdje žene žele raditi” kojim smo obuhvatile i pitanje ravnoteže privatnog i poslovnog života i kakva bi bila 'idealna tvrtka' u kojoj bi žene željele raditi. Temeljem istraživanja razvile smo prvu virtualnu rodno osviještenu kompaniju kao self check alat za poslodavce u svrhu primjene načela ravnopravnosti spolova i nediskriminacije. Usporedni izvještaj te Izvještaj za Hrvatsku pripremljeni su u sklopu projekta “Rodne razlike u plaćama: Nova rješenja za stari problem” a glavni cilj projekta bio je razvoj novih, inovativnih strategija za nadilaženje rodnih razlika u plaćama, a u uskoj suradnji sa savezima sindikata, institucijama rodne ravnopravnosti i drugih relevantnih dionika. Istraživanje o položaju mladih na tržištu rada iz rodne perspektive provodlile smo osnažujući mlade žene, polaznice naših edukacijskih aktivnosti. U okviru EU projekta „Parents@Work: Mijenjajmo stav!“ 2021. godine provele smo ispitivanje stavova, iskustava i dojmova radnica_ka o diskriminaciji ili poteškoćama koje su imali na radnom mjestu ili prilikom zapošljavanja zbog toga što su roditelji ili će to postati. Nalaze istraživanja koristile smo u svrhu kreiranja edukativnog priručnika i smjernica za poslodavce. 

U svrhu zagovaranja za izmjene Zakona o radu 2021.godine provedena je nacionalna kampanja Nije u redu u uredu. Izrađena je web stranica kampanje kao centralno mjesto informacija i mjesta za peticijsko pitanje koje je osmišljeno prema preporukama Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova. Peticiju je potpisalo 20373 građanki i građana. 

CESI je u suradnji s Povjerenstvom za ravnopravnost spolova Krapinsko- zagorkse županije u listopadu 2012. godine pokrenula SOS telefon za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije koji od tada kontinuirano radi s tim da je 2017. godine usluga SOS telefona proširena i na rad savjetovališta. Početkom pružanja usluga žrtvama nasilja u obitelji i nasilja u partnerskim odnosima, od 2012. godine bilježimo preko 1500 pruženih različitih vrsta usluga, u koje ulaze usluge psihosocijalnog savjetovanja, pravnih savjeta, informiranja, anonimnih prijava i dr.  Svake godine se održavaju aktivnosti kao što su javne akcije, okrugli stolovi i predavanja.

 U 2018. godini započele smo provedbom aktivnosti dugogodišnjeg programa Mreže podrške i suradnje za žrtve i svjedoke kaznenih djela, na području Krapinsko-zagorske županije. Program financijski podržava Ministarstvo pravosuđa i uprave Republike Hrvatske, a koordinatorica programa je Ženska soba - Centar za seksualna prava. U okviru projekta surađujemo sa 10 partnerskih organizacija sa projekta Mreže, koji ujedno promoviraju SOS telefon i savjetovalište za žene žrtve nasilja Krapinsko-zagorske županije, Centar za građanske inicijative Poreč (Istarska županija), Centar za podršku i razvoj civilnog društva DELFIN (Požeško-slavonska županija i Bjelovarsko – bilogorska županija), DEŠA – Dubrovnik (Dubrovačka županija)Udruga HERA Križevci – za zaštitu i promicanje ljudskih prava (Koprivničko-križevačka županija i Bjelovarsko-bilogorska županija), Informativno pravni centar (Brodsko-posavska županija), Ženska grupa Karlovac Korak (Karlovačka županija i Ličko-senjska županija), S.O.S. Virovitica – savjetovanje, osnaživanje, suradnja (Virovitičko – podravska županija), Udruga ZvoniMir (Šibensko-kninska županija i Zadarska županija), Udruga za podršku žrtvama i svjedocima (Varaždinska, Osječko- baranjska, Vukovarsko- srijemska i Međimurska županija).